dnes je 17.5.2024

Input:

Lekcia č. 7 - Kontroly týkajúce sa vedenia účtovníctva

8.1.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Lekcia č. 7 - Kontroly týkajúce sa vedenia účtovníctva

Kontrola vedených účtovných kníh, ktoré tvoria denník a hlavná kniha:

  • v denníku sú účtovné zápisy vykonávané z časového hľadiska,

  • v hlavnej knihe sú účtovné zápisy vykonávané z vecného hľadiska. Súčasťou účtovných kníh je aj účtovanie na podsúvahových účtoch.

Účty hlavnej knihy musia obsahovať syntetické účty a analytické účty, ktoré sa nachádzajú v účtovom rozvrhu účtovnej jednotky. Číselné a slovné označenie účtov hlavnej knihy je totožné s číselným a slovným označením účtov v účtovom rozvrhu.

Účtový rozvrh je vypracovaný v súlade s rámcovou účtovou osnovou, ktorá tvorí prílohu opatrenia na postupy účtovania. Obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať aj účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania, ktoré nadväzujú na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu. Okrem syntetických účtov obsahuje všetky otvorené analytické účty k príslušnému syntetickému účtu, ktoré je účtovná jednotka povinná vytvoriť a ktoré v účtovnom období otvorila.V priebehu účtovného obdobia je možné otvárať nové analytické účty, na vzniknuté nové skutočnosti v priebehu účtovného obdobia, ktoré účtovná jednotka chce osobitne na účte sledovať. Je vhodné ku každému analytickému účtu vypracovať podrobnú obsahovú náplň. 
  • Začiatočný stav analytického účtu hlavnej knihy je účtovaný podvojným zápisom so súvzťažným zápisom na účte 701 – Začiatočný účet súvahový.

  • Začiatočný stav analytického účtu hlavnej knihy na začiatku účtovného obdobia sa rovná konečnému stavu tohto účtu na konci bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia.

  • Začiatočný stav účtu 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa rovná výsledku hospodárenia vo Výkaze ziskov a strát a v Súvahe za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.

Otváracia súvaha novovzniknutej obchodnej spoločnostiOtváracia súvaha zostavená ku dňu zápisu spoločnosti do obchodného registra obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, základné imanie zapísané do obchodného registra, rezervný fond (ak sa tvorí), zriaďovacie náklady a ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich so založením a vznikom spoločnosti.Údaje z otváracej súvahy slúžia ako údaje pre „bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie“.Podľa postupov účtovania – opatrenie MF SR č. 23054/2002-92 (§7 odsek 2) sa začiatočné stavy súvahových účtov pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi:
  • na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania 

  • účtovnými zápismi v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.

 

Kontrola účtovných dokladov a celej účtovnej dokumentácie

Každý účtovný zápis v účtovnej knihe musí byť podložený účtovným dokladom. Účtovný doklad musí spĺňať zákonom predpísané náležitosti:

  • slovné a číselné označenie účtovného dokladu,

  • obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,

  • peňažnú sumu alebo údaj o cene za meraciu jednotku a vyjadrenie množstva,

  • dátum vyhotovenia účtovného dokladu,

  • dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,

  • podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke, ak overenie účtovného prípadu nie je zabezpečené podľa § 32 ods. 3 písm. b) alebo písm. c) ZoÚ.

Od 1. 1. 2022 v ustanovení § 10 ZoÚ zákona o účtovníctve, ktorý upravuje náležitosti účtovného dokladu došlo k zmenám:
  • podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad môže byť nahradený elektronickou výmenou údajov alebo vnútorným kontrolným systémom. Ak účtovná jednotka neuskutočňuje výmenu účtovných záznamov prostredníctvom takýchto systémov, je povinná na účtovnom doklade uvádzať podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad.

K tejto zmene dochádza v súlade s elektronizáciou účtovníctva a novými podmienkami zabezpečenia vierohodnosti a neporušenosti obsahu účtovného záznamu, ktoré sú ustanovené v § 32 ods. 3 zákona o účtovníctve. Uvedené znamená, že ak účtovná jednotka bude viesť elektronické účtovné záznamy, povinnou náležitosťou účtovného dokladu nie je podpis osoby zodpovednej za uskutočnenie účtovného prípadu.
  • vypúšťa sa povinnosť uvádzať na účtovnom doklade označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje, pričom na výzvu daňového úradu alebo oprávneným osobám je účtovná jednotka povinná pri daňovej kontrole poskytnúť prístup do softvéru na vedenie účtovníctva a účtovné záznamy, ktoré preukazujú označenie účtov, na ktorých sú účtovné prípady v účtovnej jednotke účtované.

 

Účtovný doklad je považovaný za účtovný záznam.

Účtovný záznam je doklad, ktorý nesie informáciu týkajúcu sa predmetu účtovníctva, t. j. majetku, záväzkov, vlastného imania, výnosov, nákladov, príjmov, výdavkov,